94…….(Born Scotland)                        John Munroe                                (Ap’d N. Y.)

 

          Military History.  – Cadet at the Military Academy, Oct. 12, 1812, to Mar. 11, 1814, when he was graduated and promoted in the Army to

Third Lieut., 1st Artillery, Mar. 11, 1814.

          Served:  in the War of 1812-15 with Great Britain, on duty at Ft. Independence,

(Second Lieut., 1st Artillery, May 1, 1814)

(Transferred to Corps of Artillery, May 12, 1814)

Ms., 1814-15; in garrison at Sackett’s harbor, N. Y., 1815-19, -- Mobile, Ala., 1819-21, -- Ft. Wood, N. Y., 1821, -- Fernandina,

(First Lieut., Corps of Artillery, Apr. 20, 1818)

(First Lieut., 4th Artillery, in Re-organization of Army, June 1, 1821)

Fla., 1821-22, -- Tybee Island, Ga., 1822-24, -- Savannah, Ga., 1824-25, -- Ft. Augustine, Fla., 1825-26, -- Savannah, Ga., 1826-27, --

(Captain, 4th Artillery, Mar. 2, 1825)

Ft. Columbus, N. Y., 1827-28, -- Ft. Monroe, Va. (Artillery School for Practice), 1828-30, -- Ft. Columbus, N. Y., 1830-31, -- and Ft. Monroe, Va. (Artillery School for Practice), 1831-32; on the “Black Hawk Expedition,” 1832, but not at the seat of war; in garrison at Ft. Monroe, Va. (Artillery School for Practice), 1832, -- Charleston harbor, S. C. 1832-33, during South Carolina’s threatened nullification, -- and at Ft. Hamilton, N. Y., 1833-34; on Recruiting service, 1834; in garrison at Ft. Hamilton, N. Y., 1834-35, -- Ft. Lafayette, N. Y., 1835-36; in operations in Creek Nation, 1836; in the Florida War, 1836-38; in the Cherokee Nation, 1838, while transferring the Indians to the West; in the

(Bvt. Major, Feb. 15, 1838, for Conduct Uniformly Meritorious and Efficient

During These Campaigns Against the Florida Indians)

Florida War, 1838-39; in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1839; t the Camp of Instruction, near Trenton, N. J., 1839; on the Northern Frontier, during the Canada Border disturbances, at Cleveland, O., 1839-41, and Oswego, N. Y., 1841-42; in garrison at Ft. Monroe, Va., 1842-43; on Artillery Tactics Board, June 17 to Nov. 30, 1843; in garrison at Ft. Monroe, Va., 1843-45; in Military Occupation of Texas, 1845-46; in

(Major, 2d Artillery, Aug. 18, 1846)

the Mexican War, 1846-48, being engaged in the Battle of Monterey,

(Bvt. Lieut.-Colonel, Sep. 23, 1846, for Gallant and Meritorious Conduct

in the Several Conflicts at Monterey, Mex.)

(Lieut.-Colonel, 4th Artillery, Nov. 11, 1846)

Sep. 21-23, 1846, -- Battle of Buena Vista, Feb. 22-23, 1847, -- and as

(Bvt. Colonel, Feb. 23, 1847, for Gallant and Meritorious Conduct in the Battle of Buena Vista, Mex.)

Chief of Artillery of the Army commanded by Bvt. Maj.-General Taylor, July 8, 1846, to Nov. 25, 1847; in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1848, -- and Ft. Marion, Fla., 1848-49; as Military and Civil Governor of New Mexico, Oct. 23, 1849, to July 19, 1851, headquarters at Santa Fe, N. M.; in garrison at Ft. Monroe, Va., 1851, -- Ft. Moultrie, S. C., 1852, -- and Ft. McHenry, Md., 1852-53; in command of the Department of Florida, Sep. 26,1853, to Nov. 21, 1856; on leave of absence, 1856-58; in command of the Department of the Platte, headquarters at Ft. Randall, Dak., July 18, 1858, to Jan. 10, 1861; and on leave of absence, 1861.

Died, Apr. 26, 1861, at New Brunswick, N. J.


Corpus Christi Public Libraries © 2004