1047…….(Born N. Y.)                     William Steele                    (Ap’d N. Y.)………….31

 

          Military History.  – Cadet at the Military Academy, July 1, 1835, to July 1, 1840, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut., 2d Dragoons, July 1, 1840.

          Served:  at the Cavalry School for Practice, Carlisle, Pa., 1840-41; in

(Second Lieut., 2d Dragoons, Feb. 2, 1841)

the Florida War, 1841-42, being engaged in two Skirmishes with the Seminole Indians; on frontier duty at Ft. Jesup, La., 1842-44; in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1844-45; in Military Occupation of Texas, 1845-46; in the War with Mexico, 1846-48, being engaged in the

(First Lieut., 2d Dragoons, May 9, 1846)

Battle of Palo Alto, May 8, 1846, -- Battle of Monterey, Sep. 21-23, 1846, -- Siege of Vera Cruz, Mar. 9-29, 1847, -- Battle of Cerro Gordo, Apr. 17-18, 1847, -- Battle of Contreras, Aug. 19-20, 1847, -- Battle of Churubusco, Aug. 20, 1847, -- Battle of Molino del Rey, Sep. 8, 1847, --

(Bvt. Captain, Aug. 20, 1847, for Gallant and Meritorious

Conduct in the Battles of Contreras and Churubsco, Mex.)

And as Acting Asst. Adjutant-General of cavalry Brigade, 1847-48; as Adjutant, 2d Dragoons, Dec. 20, 1847, to Apr. 10, 1849; in garrison at East Pascagoula, Mis., 1848; on Recruiting service, 1848-49; on frontier duty at Fredericksburg, Tex., 1849-50, -- Ft. Martin Scott, Tex., 1850, -- Austin, Tex., 1850, -- Ft. Lincoln, Tex., 1850-51, -- Ft. Martin Scott, Tex., 1851, -- Ft. Lincoln, Tex., 1851, -- Austin, Tex. (Quartermaster duty),

(Captain, 2d Dragoons, Nov. 10, 1851)

1851-52, -- Ft. Conrad, N. M., 1852-53, -- Scouting, 1853, being engaged against Apache Indians in a Skirmish near Ft. Conrad, N. M., July 28, 1853, -- Ft. Craig, N. M., 1854, -- Ft. Leavenworth, Kan., 1854-55, -- Sioux Expedition, 1855, being engaged in the Action of Blue Water, Sep. 3, 1855, -- Ft. Leavenworth, Kan., 1855-56; Ft. Randall, Dak., 1856-57, -- and Ft. Leavenworth, Kan., 1857-58; in garrison at St. Louis, Mo., 1858; on sick leave of absence, 1858-59; and on frontier duty at Ft. Kearny, Neb., 1859-60, -- Kiowa and Comanche Expedition, 1860, Ft. Scott, Kan., 1860-61.

Resigned, May 30, 1861.

          Joined in the Rebellion of 1861-66 against the United States.

          Civil History. – Commission Merchant, 1866-73.  Adjutant-General of the State of Texas, 1874-85.

Died, Jan. 12, 1885, at San Antonio, Tex.:  Aged 66.


Corpus Christi Public Libraries © 2004