832……(Born Va.)                        LARKIN SMITH                         (Ap’d Va.)………..47

 

          Military History.  – Cadet at the Military Academy, Sep. 1, 1831, to July 1, 1835, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut., 3d Infantry, July 1, 1835.

          Served:  on frontier duty at Ft. Jesup, La., 1835-36, -- Camp Sabine, La., 1836, -- Ft. Jesup, La., 1836, -- and Ft. Towson, I. T., 1836-38; on

(Second Lieut., 3d Infantry, Oct. 31, 1836)

Northern Frontier during Canada Border Disturbances, at Ft. Covington, N. Y., 1838, -- and Sackett’s Harbor, N. Y., 1838-40; in the Florida

(First Lieut., 8th Infantry, July 7, 1838)

War, 1840-41; in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1841; in the Florida War against the Seminole Indians, 1841-42, being engaged in the Rout of Halleck Tustennuggee’s Band in the Big Hammock of Pilaklikaha, Apr. 19, 1842; in garrison at Ft. Marion, Fla., 1843-45; as Adjutant 8th Infantry, Sep. 1, 1845, to Feb. 18, 1856; in Military Occupation of Texas, 1845-46; as Aide-de-Camp to Major-General Worth, Sep. 27, 1845, to May 12, 1846; on Recruiting service, 1846-47; in the War

(Captain, 8th Infantry, July 21, 1846)

with Mexico, 1847-48, being engaged in the defense of Convoy at Talome, June 6, 1847, -- Capture of San Antonio, Aug. 20, 1847, -- Battle of Churubusco, Aug. 20, 1847, -- and Battle of Molino del Rey, Sep. 8,

(Bvt. Major, Aug. 20, 1847, for Gallant and Meritorious

Conduct in the Battles of Contreras and Churubusco, Mex.)

1847, where he was severely wounded; on frontier duty at Port Lavaca, Tex., 1848, -- San Antonio, Tex., 1849-51, -- and Austin, Texas, 1851; as Deputy Governor of the “Soldiers’ Home,” near Washington, D. C., Nov. 21, 1851, to dec. 16, 1856; and on frontier duty at Ft. Davis, Tex., 1857-58, -- Camp Hudson, Tex., 1858, -- Ft. Inge, Tex., 1858, -- Ft. Mason, Tex., 1858, -- Ft. Clark, Tex., 1859, -- and Camp Hudson, Tex., 1860-61.

Resigned, May 13, 1861.

          Joined in the Rebellion of 1861-66 against the United States.

          Civil History.  -  Commission Merchant, 1866-69.  Secretary and treasurer of Atlanta and Richmond Air Line Railroad, 1869-75. Civil Engineer, in the service of the United States, on Harbor Improvements in Florida, 1878-83.

Died, Dec. 3, 1884, at San Antonio, Tex.:  Aged 70.


Corpus Christi Public Libraries © 2004