740………(Born Mas.)                        Daniel Ruggles                  (Ap’d Mas.)……..34

 

          Military History. – Cadet at the Military Academy, July 1, 1829, to July 1, 1833, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut., 5th Infantry, July 1, 1833.

          Served:  on frontier duty at Ft. Winnebago, Wis., 1833-35; on Recruiting service, 1835-36; on frontier duty at Ft. Howard, Wis., 1836-37;

(Second Lieut., 5th Infantry, Feb. 18, 1836)

on Recruiting service, 1837-38; on frontier duty at Ft. Winnebago, Wis., 1838, -- and Ft. Snelling, Min., 1838; on Recruiting service, 1838-39;

(First Lieut., 5th Infantry, July 7, 1838)

in the Florida War, 1839-40; on frontier duty at Ft. Crawford, Wis., 1840, -- Mustering Militia, 1840, -- Ft. Crawford, Wis., 1840-41, -- Detroit Barracks, Mich., 1841-44, -- and Ft. Wilkins, Mich., 1844-45, -- in Military Occupation of Texas, 1845-46; in the War with Mexico, 1846, being engaged in the Battle of Palo Alto, May 8, 1846, -- and Battle of Resaca-de-la-Palma, May 9, 1846; on Recruiting service, 1846-47; in

(Captain, 5th Infantry, June 18, 1846)

the War with Mexico, 1847-48, being engaged in the Siege of Vera Cruz, Mar. 9-29, 1847, -- Capture of San Antonio, Aug. 20, 1847, -- Battle of Churubusco, Aug. 20, 1847, -- Battle of Molino del Rey, Sep. 8, 1847,

(Bvt. Major, Aug. 20, 1847, for Gallant and Meritorious Conduct

in the Battles of Contreras and Churubusco, Mex.)

Storming of Chapultepec, Sep. 13, 1847, -- and Assault and Capture of the City of Mexico,

(Bvt. Lieut.-Col, Sep. 13, 1847, for Gallant and Meritorious Conduct in the Battle of Chapultepec, Mex.)

Sep. 13-14,1847; in garrison at East Pascagoula, Mis., 1848, -- on frontier duty at Ft. Washita, I. T., 1849-51, -- Ft. Belknap, Tex., 1852-53, -- Ft. McIntosh, Tex., 1853-54, -- Scouting, 1854, -- Ft. McIntosh, Tex., 1854-55, -- Ft. Clark, Tex., 1855-56, -- and Ft. McIntosh, Tex., 1856; on Courts Martial, 1856-57; in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1858; on Utah Expedition, 1858-59; and on sick leave of absence, 1859-61.

Resigned, May 7, 1861.

          Joined in the Rebellion of 1861-66 against the United States.

          Civil History. – Real Estate Broker, Fredericksburg, Va., 1866-74.  Farmer and Ranchero, Palafox, Tex., 1874-78.  Member of the Board of Visitors to the U. S. Military Academy, 1884.  Residence, Fredericksburg, Va.


Corpus Christi Public Libraries © 2004