482……(Born N. C.)                         Gabriel J. Rains                       (Ap’d N. C.)………13

 

          Military History. --  Cadet at the Military Academy, July 1, 1823, to July 1, 1827, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut. Of Infantry, July 1, 1827.

Second Lieut., 7th Infantry, July 1, 1827.

          Served:  in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1828, -- and Ft. Gibson, I. T., 1828-31; on Commissary duty, subsisting Indians, 1831-34;

(First Lieut., 7th Infantry, Jan. 28, 1834)

on frontier duty at Ft. Gibson, I. T., 1834-35, -- and Little Rock, Ark., 1835; on Recruiting service, 1835-37; on frontier duty at Ft Gibson, I. T.,

(Captain, 7th Infantry, Dec. 25, 1837)

1837-39; in the Florida War against the Seminole Indians, 1839-40, 1841-42, being engaged in the Skirmish near Ft. King, Apr. 28, 1840, where

(Bvt. Major, Apr. 28, 1840, for Gallant and Mertorious Conduct

in the Action with the Seminole Indians, near Ft. King, Fla.)

he was severely wounded; in garrison at Ft. Wood, La., 1842-44, -- Baton Rouge, La., 1844-45, -- and Ft. McRee, Fla., 1845; in Military Occupation of Texas, 1845-46; in the War with Mexico, 1846, being engaged in the Defense of Ft. Brown, May 3-9, 1846; on Recruiting service, 1846-48; in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1848-49; in Florida Hostilities against the Seminole Indians, 1849-50; in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1850, -- Ft. Leavenworth, Kan., 1850, -- Jefferson Barracks, Mo., 1850-51, --

(Major, 4th Infantry, Mar. 9, 1851)

and Ft. Columbus, N. Y., 1852; on voyage to California, 1852-53; on frontier duty at Ft. Vancouver, Wash., 1853, -- Ft. Dalles, Or., 1853-55, -- Expedition against the Yakima Indians, 1855, -- Ft. Vancouver, Wash., 1855-56, -- Ft. Humboldt, Cal., 1856-60, -- and Ft. Vancouver, Wash., 1860;

(Lieut.-Colonel, 5th Infantry, June 5, 1860)

and on leave of absence, 1860-61.

Resigned, July 31, 1861.

          Joined in the Rebellion of 1861-66 against the United States.

          Civil History, -- Clerk of Quartermaster, U. S. Army, at Charleston, S. C., 1877-80.

Died, Aug. 6, 1881, at Aiken, S. C.:  Aged 78.

 


Corpus Christi Public Libraries © 2004