188…………(Born N. Y.)              Giles Porter          (Ap’d N. Y.)………………9

 

          Military History. – Cadet at the Military ACADEMY, July 6, 1814, to July 24, 1818, when he was graduated and promoted in the Army to

Second Lieut., Corps of Artillery, July 24, 1818.

          Served:  in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1818-23, -- Ft. Independence,

(Second Lieut., 1st Artillery, in Re-organization of Army, June 1, 1821)

(First Lieut., 1st Artillery, Feb. 1, 1823)

Mas., 1824, -- Ft. Monroe, Va. (Artillery School for Practice), 1824-25, -- Ft. Preble, Me., 1825-27, -- Bellona Arsenal, Va., 1828, -- Ft. Monroe, Va. (Artillery School for Practice), 1829-30, -- Bellona Arsenal, Va., 1831-33, -- Ft. Monroe, Va., 1833, -- Ft. Mitchell, Ala.,

(Bvt. Captain, Feb. 1, 1833, for Faithful Service Ten Years in One Grade)

1833-34, -- and Charleston harbor, S. C., 1834-36; in the Florida War

(Captain, 1st Artillery, Sep. 30, 1833)

against the Seminole Indians, 1836, 1836-37, 1837-38, being engaged in the Skirmish of Okihumphy Swamp, Mar. 30, 1836, -- and Battle of Wahoo Swamp, Nov. 21, 1836; in Cherokee Nation, 1838, while transferring the Indians to the West; on the Northern Frontier during Canada Border Disturbances, at Swanton, Vt., 1838-39, -- and Rouse’s Point, N. Y., 1839-40; on Maine Frontier, at Houlton, Me., 1840, pending the “Disputed Territory” Controversy; in garrison at Ft. Preble, Me., 1840-45; in Military Occupation of Texas, at St. Josephs Island, 1845-46, -- Ft. Polk, 1846, -- and Brazos Island, 1846-47; in garrison at New Orleans Barracks, La., 1849; in command of Artillery Battalion in Texas,

(Major, 4th Artillery, Feb. 16, 1847)

1849-51; in garrison at Ft. Columbus, N. Y., 1851-52, -- and Ft. Hamilton, N. Y., 1853; in command of Artillery Battalion in Texas, 1853-56; in arrest, suspended, etc., 1856-60; in garrison at New York harbor, 1860; sick at Ft. Leavenworth, Kan., 1860-61; and on leave of absence, 1861.

Retired from Active Service, Sep. 3, 1861, on his Own Application,

After More Than Forty Consecutive Years of Service.

Died, May 31, 1878, at Albany, N. Y.:  Aged 79.

 


Corpus Christi Public Libraries © 2004