419…….(Born N. J.)                William R. Montgomery                   (Ap’d N. J.)………28

 

          Military History. – Cadet at the Military Academy, Sep. 1, 1821, to July 1, 1825, when he was graduated and promoted in the Army to

Bvt. Second Lieut., 3d Infantry, July 1, 1825.

Second Lieut., 3d Infantry, July 1, 1825.

          Served:  in garrison t Ft. Howard, Wis., 1826, -- and Jefferson Barracks, Mo., 1826-27; on frontier duty at Ft. Leavenworth, Kan., 1827-28, -- Jefferson Barracks, Mo., 1829-30, -- Choctaw Nation, 1830-31, -- and Ft. Jesup, La., 1831-32; on Recruiting service, 1832; on Commissary duty (subsisting Indians), 1832-33; on frontier duty at Ft. Jesup,

(First Lieut., 3d Infantry, Aug. 31, 1833)

La., 1833-35; on Recruiting service, 1835-37; on frontier duty at Ft. Jesup, La., 1837-38; on Recruiting service, 1838; on Northern Frontier during Canada Border Disturbances, at Swanton, Vt., 1838, -- Sackett’s Harbor, N. Y., 1838, -- Ft. Covington, N. Y., 1838-39, -- Ogdensburg,

(Captain, 8th Infantry, July 7, 1838)

N. Y., 1839, -- and Recruiting, 1839-40; in garrison at Sackett’s Harbor, N. Y., 1840, -- and Jefferson Barracks, Mo., 1849; in the Florida War 1840-42; in garrison at Ft. Brooke, Fla., 1843-45; in Military Occupation of Texas, 1845-46; in the War with Mexico, 1846, being engaged in the Battle of Palo Alto, May 8, 1846, -- and Battle of Resaca-de-la-Palma, May 9, 1846, where he was wounded; on Recruiting service, 1846-47; in the War

(Bvt. Major, May 9, 1846, for Gallant Conduct in the Battles of Palo Alto and Resaca-de-la-Palma, Tex.)

with Mexico, 1847-48, being engaged in the Battle of Cerro Gordo, Apr. 17-18, 1847, -- Capture of San Antonio, Aug. 20, 1847, -- Battle of Churubusco, Aug. 20-1847, -- Battle of Molino del Rey, Sep. 8, 1847, where he was wounded in the Assault of the enemy’s works, --

(Bvt. Lieut.-Col, Sep. 8, 1847, for Gallant and Meritorious Conduct in the Battle of Molino del Rey, Mex.)

Storming of Chapultepec, Sep. 13, 1847, -- and Assault and Capture of the City of Mexico, Sep. 13-14, 1847; in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1848-49; on frontier duty at Austin, Tex., 1849, -- and Ft. Gates, Tex., 1849-50; on Recruiting service, 1850-53; on frontier duty at Ft.

(Major, 2d Infantry, Dec. 7, 1852)

Chadbourne, Tex., 1853; on Recruiting service, 1853-54; in garrison at Jefferson Barracks, Mo., 1854; and on frontier duty at Ft. Riley, Kan., 1854-55, -- Ft. Leavenworth, Kan., 1855, -- Ft. Pierre, Dak., 1855, -- and Ft. Leavenworth, Kan., 1855.

Dismissed, Dec. 8, 1855,

For “appropriating a portion of the Military Reserve at Ft. Riley, Kan., to the uses of the Pawnee Association for a town site, he being interested in that Association.

          Served during the Rebellion of the Seceding states, 1861-64:  in the

(Colonel, 1st N. J. Volunteers, May 17, 1861)

(Brig.-General, U. S. Volunteers, May 17, 1861)

defenses of Washington, D. C. and as Military Governor of Alexandria, Va., -- and at Philadelphia, Pa., Apr. 4, 1862, to Mar. 2, 1863; in waiting orders at Cairo, Ill., Mar. to Oct., 1863; on Military Commission at Memphis, Ten., Oct. 16, 1863, to Mar. 15, 1864; and on leave of absence, Mar. 15 to Apr. 4, 1864.

Resigned, Apr. 4, 1864.

Died, May 31, 1871, at Bristol, Pa.:  Aged 70.

 


Corpus Christi Public Libraries © 2004